Ինստիտուտն ունի հարմարավետ և կահավորված հանրակացարան և ճաշարան: Հանրակացարանի սենյակները պարզ, բայց հարմարավետ են։ Յուրաքանչյուր սենյակում կան մահճակալներ, սեղաններ, պահարաններ և անհրաժեշտ կահույք է ուսանողների կենցաղը կազմակերպելու համար։ Սենյակները նախատեսված են երկու կամ երեք ուսանողի համար։
ԱՈՒԱՀ Երևանի կրթագիտական ինստիտուտի ռեկտոր Սահակ Մերուժանի Ղուդրատյան տնտեսագիտության թեկնածու, դոցենտ, Ուկրաինայի կրթության վաստակավոր գործիչ, Ուկրաինայի պատվավոր հյուպատոս |
Ծննդյան տարեթիվը, ամսաթիվը, ծննդավայրը՝
1963թ. հունվարի 12, ՀՀ, Ախուրյանի շրջան, գ. Արևիկ:
Աշխատանքային գործունեությունը՝
1991-1997թթ. - «Գուդես» փոքր ձեռնարկությունում աշխատել է որպես գործադիր տնօրեն:
1997-2000թթ. - Ուկրաինայի Չեռնովցի մարզի մարզպետի խորհրդական:
2000-2001թթ. - Ուկրաինայի Վերխովնի Ռադա` որպես պատգամավորի, գիտության և կրթության կոմիտեի նախագահի օգնական-խորհրդական:
2001թ. - նշանակվել է Տերնոպոլի ազգային տնտեսագիտական համալսարանի (այժմ` ԱՈՒԱՀ) Երևանի կրթագիտական ինստիտուտի տնօրեն, որտեղ աշխատում է մինչ օրս:
Ուկրաինայի կառավարությունը և նախագահը բարձր են գնահատել ՏԱՏՀ Երևանի կրթագիտական ինստիտուտի տնօրեն Սահակ Ղուդրատյանի աշխատանքը ինստիտուտի կայացման և զարգացման գործում: Ուկրաինայի և Հայաստանի միջև կրթության ասպարեզում փոխադարձ գործունեության մեջ ունեցած անձնական ներդրման համար Սահակ Ղուդրատյանը պարգևատրվել է`
2002թ. հոկտեմբերին – Ուկրաինայի նախագահի պատվոգրով «Հայաստանի և Ուկրաինայի ժողովուրդների միջև բարեկամական կապերի զարգացման, կրթության և գիտության մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ բեղմնավոր աշխատանք կատարելու համար»:
2002թ. նոյեմբերին – Ուկրաինայի կրթության և գիտության նախարար Վ. Կրեմենի կողմից պարգևատրվել է «Ուկրաինայի կրթության գերազանցիկ» ոսկե մեդալով:
2004թ. մայիսին – ՏԱՏՀ-ի ռեկտորի հրամանով գրավոր շնորհակալություն է հայտնվել «Երևանի կրթագիտական ինստիտուտի տնօրեն Ս.Ղուդրատյանին առաջին շրջանավարտների կապակցությամբ. բարձր մասնագիտական, նվիրված և բարեխիղճ աշխատանքի համար»:
2005թ. – Ուկրաինայի կրթության և գիտության նախարար Ս. Նիկոլայենկոյի կողմից պարգևատրվել է պատվոգրով «Ուկրաինայի և Հայաստանի կրթության և գիտության ոլորտում հատուկ ներդրում ունենալու համար»:
2007թ. հոկտեմբերին – Ուկրաինայի կրթության և գիտության նախարար Ս. Նիկոլայենկոյի կողմից պարգևատրվել է «Պետրո Մագիլա» կրծքանշանով, ազգային կրթության ոլորտում պետական քաղաքականություն իրականացնելու, ուսումնական պրոցեսի կազմակերպման մեջ ունեցած հաջողությունների, կրթության որակի բարձրացման ասպարեզում անձնական մեծ ներդրում ունենալու համար:
2010թ. հոկտեմբերի 18-ին – «Առևտրի առաջատարների ակումբ»-ի անդամների կողմից (Շվեյցարիա, ք. Ժնև, 7000 ներկայացուցիչներ 112 երկրից) Երևանի կրթագիտական ինստիտուտն ստացավ հատուկ «Նոր հազարամյակի որակի նշան» միջազգային պարգև, իսկ Ս.Մ.Ղուդրատյանը պարգևատրվեց «Ոսկե մեդալ»-ով` որպես հմուտ և պրոֆեսիոնալ ղեկավար:
2011թ. հունիսին – ՏԱՏՀ-ի ռեկտորի հրամանով պարգևատրվել է պատվոգրով Երևանի կրթագիտական ինստիտուտի տասնամյակի և հայ-ուկրաինական հարաբերությունների ամրացման գործում նշանակալի ներդրման, բարեխիղճ աշխատանքի, պրոֆեսիոնալիզմի, ուսումնական ժամանակակից մեթոդների ներդրման, բեղմնավոր գիտամեթոդական գործունեության, մեթոդական և դաստիարակչական աշխատանքի որակի բարձրացման համար:
2014թ. հոկտեմբերին – ՏԱՏՀ Երևանի կրթագիտական ինստիտուտի տնօրեն Սահակ Մերուժանի Ղուդրատյանին Research Centre Europe Business Assembly նախագծից (Եվրոպայի բիզնես ասամբլեա) հրավեր է ստացվել` մասնակցելու Վիեննայում կայանալիք ամենամյա Սուրբ ծննդյան միջոցառմանը (29-31 դեկտեմբերի 2014թ.)` որպես I աստիճանի «Սուրբ Սոֆյա» միջազգային մրցանակի դափնեկիր:
2016թ. հուլիսին – Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարի հրամանով կրթության և գիտության ոլորտում ներդրման համար և Տերնոպոլի ազգային տնտեսագիտական համալսարանի Երևանի կրթագիտական ինստիտուտի 15-ամյակի կապակցությամբ ինստիտուտի տնօրեն Սահակ Մերուժանի Ղուդրատյանը պարգևատրվել է Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարության բարձրագույն պարգևով՝ «Ոսկե հուշամեդալ»-ով:
2016թ. հոկտեմբերին – Ուկրաինայի նախագահ Պետրո Ալեքսեյի Պորոշենկոյի հրամանագրով Սահակ Մերուժանի Ղուդրատյանին Ուկրաինայի կրթության աշխատողների օրվա կապակցությամբ ազգային կրթության և գիտության ոլորտում ներդրած ավանդի, որակյալ մասնագետների պատրաստման, երկարամյա բեղմնավոր մանկավարժական գործունեության և բարձր պրոֆեսիոնալիզմի համար շնորհվել է կրթության ոլորտում Ուկրաինայի բարձրագույն պարգևը՝ «Ուկրաինայի կրթության վաստակավոր գործիչ» պատվավոր կոչումը:
2018թ. – ԱՈՒԱՀ Երևանի կրթագիտական ինստիտուտի տնօրեն Սահակ Մերուժանի Ղուդրատյանը Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարի հրամանով նշանակվել է ՀՀ-ում Ուկրաինայի պատվավոր հյուպատոս:
2019թ․ – Ուկրաինայում տպագրվել է «Ազգի Ոսկե Ֆոնդ» գիրքը, որում ընդգրկված են Ուկրաինայի տարբեր ոլորտներում նորարարությունների ու նորամուծությունների հեղինակներ, ազգի համար անգնահատելի գործունեություն ծավալած գիտնականներ, կրթության և մշակույթի ոլորտի անվանի գործիչներ, որոնք համարվում են ազգի ոսկե ֆոնդը: Ուկրաինայի «Ազգի Ոսկե Ֆոնդ» գրքում, ընգրկված է նաև Հայաստանի Հանրապետությունում Ուկրաինայի պատվավոր հյուպատոս, ՏԱՏՀ Երևանաի կրթագիտական ինստիտուտի տնօրեն՝ Սահակ Ղուդրատյանը:
2019թ․ – տպագրվել է «Ուկրաինայի Պետական Պարգևների Դափնեկիրների» Հանրագիտարանում, որտեղ մեկ էջ նվիրված է Սահակ Ղուդրատյանին, ում Ուկրաինայի նախագահի 01.10.2016թ № 427 հրամանով շնորհվել է «Ուկրաինայի կրթության վաստակավոր գործչի» պատվավոր կոչումը:
2024թ․ - Արևմտյան Ուկրաինայի ազգային համալսարանի թիվ 256-Կ\տր հրամանով «Համալսարանի պատվավոր պրոֆեսորի» կոչում շնորհվել է Արևմտյան Ուկրաինայի ազգային համալսարանի Երևանի կրթագիտական ինստիտուտի տնօրեն Սահակ Մերուժանի Ղուդրատյանին։